Бабине літо, або які причини потепління восени?

Що цікавого відбувається восени? Небо затягується хмарами, падають дощі, жовтіють листочки дерев, потім опадають… а ще, на невеликі проміжки часу з’являється бабине літо. Не чули ще про таке літо посеред осені?

Часто в інтернеті можна натрапити на інформацію, що бабине літо - це період часу, який припадає на певні дати (примітка: бабиним літом називають невеликі періоди потепління восени). Але потепління восени не відбувається кожного року в один і той же період. Інколи взагалі не спостерігаємо суттєвої різкої зміни температури протягом всієї осені. І до того ж, погода не слідкує за календарем та не змінюється в залежності від дати.

А ще визначають бабине літо, як результат опадання листків дерев. Немовби листочки висушуються і виділяють при цьому велику кількість тепла, що впливає на температуру повітря і, відповідно, на атмосферний тиск - що, в свою чергу, спричиняє потепління восени. Але ж, якщо це правда, то нас зігріває висушування листків. Саме висушування, а не їхнє спалювання. Це абсурд! В такому разі можна було б обкласти свою оселю листками дерев і в процесі температура має зрости. І не потрібно прогрівати дім зимою, еврика!

Розгляньмо тепер причину того, чому ж влітку тепліше ніж в будь-яку іншу пору. А все через Сонце. Влітку воно гріє з максимально високого положення і здатне прогріти за лічені години величезні маси повітря з нічної температури +15°С...+22°С до денної спеки +35°С і вище. І осінню холоднішає через Сонце. Тобто, не через саме Сонце, а через зменшення його впливу на Землю - кут попадання сонячних променів на поверхню Землі зменшується (порівняно з літом). Світловий день також скорочується. Все це впливає на загальну добову температуру.

На початку осені Сонце все ще перебуває достатньо високо аби денна температура доходила (і подекуди перевищувала) +25°С. Все, що для цього потрібно - чисте небо і безвітряну погоду. А безхмарне небо є характерним для... антициклонів! Таким чином, прихід бабиного літа можна прогнозувати орієнтуючись рухом повітряних мас - циклонів та антициклонів. В Україні осінні потепління зазвичай проявляються в середині вересня і тривають тиждень, інколи доходить до двох тижнів. Другий сплеск спостерігається з приходом жовтня. І третій - ближче до завершення жовтня і початку листопада. Однак, довгу теплу осінь зустріти вкрай важко. Частіше мусимо задовольнятися одноразовим чи дворазовим приходом бабиного літа. Але навіть цього вистачає аби відчути всю красу осені.

Коли уявляємо осінь, то зазвичай це є голі дерева і дощова та холодна погода. Однак, серйозні потепління восени є рідкістю. Інколи спостерігаємо бабине літо один раз за всю осінь. Частіше - двічі за період. Рідше - три рази. Але, безумовно, кожного разу це є теплі проблиски у холодну пору. І ці, хоч і короткі потепління ми сприймаємо з неабиякою радістю, чекаємо їх вже від першого календарного дня осені. А все тому, що бабине літо є прекрасним періодом у році, якого немає ні весною, ані взимку.

265
11