Місяць і фази місяця

Місяць завжди зачаровував погляди людей своєю таємничістю. Він освітлює нам дорогу в нічну пору. Проте, інколи не можемо знайти його на небі. Все залежить від фази місяця.

Коли сонце втомлюється і заходить за обрій, настає пора ночі. І тут на небі з’являється його молодший брат - місяць. Інколи він повністю видимий, інколи - лише його частина. А деколи ми вже не можемо його віднайти. Зовсім не дивина, якщо на небі багато хмар. Але як місяцю вдається змінювати свою “форму” або повністю сховатися на безхмарному нічному небі? Все це заслуга фізичного обертання місяця, сонця та нашої планети.

Місяць не є зіркою і, відповідно, не світиться сам по собі. Побачити місяць можемо лише тому, що його освітлює сонце. Відбите від місяця сонячне проміння якраз і є тим місячним сяйвом, яке ми звикли бачити вночі. Однак, місяць (як і всі небесні тіла) обертається і рухається навколо інших тіл, зокрема навколо нашої планети. Саме цей рух і є причиною різної освітленості місяця сонцем і називаються фазами місяця.

Фази місяця поділяють на чотири логічні групи - починаючи від нового місяця, потім його “зріст”, тобто збільшення, аж до повного місяця і вкінці остання фаза - зменшення.

  • Молодик або новий місяць - фаза місяця, коли його не освітлює сонце і, відповідно, його зовсім не видно.
  • Перша чверть - місяць збільшується, починаючи з правої сторони; можна спостерігати характерний місячний силует.
  • Повний місяць - повністю видно місяць, сонце освітлює всю видиму поверхню.
  • Остання чверть - остання фаза, впродовж якої освітлення місяця зменшується (протилежно до другої фази - затухання починається з правої сторони).

Астрологи визначили, що швидкість обертання місяця рівна 29.5305882 днів за один період, або трішки менше ніж 29 днів 12 годин 44 хвилини і 3 секунди. Таким чином, майже кожні 30 днів місячний цикл повторюється.

Важко уявити день без сонця. Так само важко уявити ніч без місяця. Він заповнює темряву і додає романтичної загадковості кожного разу, як сонце заходить на спочинок. Але й місяць ніколи не буває той самий - він щоразу освітлюється по-різному і переходить між своїми фазами.

523
16