Переведення годинників: коли і для чого?

Черговий раз очікуємо переведення годинників. Але для чого це потрібно і як запам’ятати, коли саме відбувається переведення?

Всі сучасні годинники на телефонах чи комп’ютерах автоматично змінюють час в потрібний момент і у правильну сторону - на годину вперед чи на годину назад. Але як же завчасно знати, коли саме буде відбуватися чергова зміна часу? Або як запам’ятати, коли стрілки годинника треба переводити назад, а коли - вперед? Адже є багато механічних годинників, які не змінюють час автоматично. Давайте розберемося в цих питаннях.

Для початку розглянемо виникнення ідеї зміщення години. А ідея дуже проста - було запропоновано зміщувати годинник на зимовий і літній час для забезпечення ефективного використання денного світла. Влітку сонце сходить раніше і логічно перевести годинник вперед і прокидатися разом із сонцем. Таким чином можна зекономити електроенергію, яку можна було би споживати ввечері, коли сонце заходить за обрій. Зимою ж сонце сходить пізніше ніж влітку. Тому годинник переводять назад, щоб прокидатися зранку разом із сонцем. Як бачимо, зміна годинників є не що інше, як адаптація до сходу сонця для забезпечення максимально вигідного використання денного світла.

В Україні годинники переводять два рази на рік: на літній час і на зимовий час. Для легшої адаптації людей до зміни часу цей процес відбувається завжди у вихідні дні - вночі з суботи на неділю. Перехід на літній час - в останню неділю березня о 03:00 вночі на 1 годину вперед. Зимовий час - в останню неділю жовтня о 04:00 вночі на 1 годину назад.

Проте, деякі дослідження доводять, що такі сезонні зміни часу і режиму сну погано впливають на здоров’я людини. Також, з розвитком технологій, енергозберігаючих ламп та систем відновлювальної енергії фактор економії не є таким вже і критичним. З іншої точки зору, людині значно краще та зручніше працювати під час денного світла влітку і не прокидатися задовго до сходу сонця взимку - палка з двома кінцями.

Зміна годинників відбувається регулярно двічі на рік - в останню неділю березня на 1 годину вперед та в останню неділю жовтня на 1 годину назад. Це є наслідком адаптації робочого режиму людини під сонячний світловий день та економії електроенергії. Хоча, за деякими дослідженнями, останній аргумент є не такий вже і критичний та трішки перебільшений. А, можливо, люди просто хочуть відчувати певну владу над маніпуляцією часом? Істина, напевно, ховається десь посередині.

217
20