Сутінки та їхні види

Схід та захід сонця часто вважаються найкрасивішими частинами доби. Більшість фотографів визнає легке і м’яке світло сутінок найбільш чарівним забарвленням на їхніх роботах. Але сутінки - це не тільки схід і захід сонця.

Чи часто буває, що ми повертаємося ввечері додому і розслабляємося, споглядаючи вже звичний нам краєвид щоразу по-іншому? Або ранішня сонливість проходить немовби рукою знята, як тільки промені сходу сонця потрапляють в наші домівки. Все це відбувається завдяки зміні положення сонця на небі та його впливу на нас.

Зранку перед сходом сонця можна спостерігати освітлення атмосфери (неба і хмар). Це явище називається світанком. Аналогічні події відбуваються ввечері після заходу сонця. Таке освітлення сонцем атмосфери забезпечує певний ступінь освітленості земної поверхні і називається сутінками.

Сонце не ховається миттєво одразу після пересікання горизонту, бо швидкість обертання Землі є незмінною - 24 год/добу (з невеликою похибкою). Але чому ми все ще бачимо світло після заходу чи перед сходом сонця? Все просто. Річ в тому, що атмосфера Землі не завершується на рівні твердої поверхні - в неї входять різні рівні, так звані шари атмосфери. Таким чином, на хмари і небо попадають промені світла під дуже гострим кутом. В результаті маємо такі гарні сутінки. Але і сутінки поділяються на три різні типи: цивільні, навігаційні та астрономічні.

Першими ввечері і останніми зранку є цивільні сутінки. Сутінки визначаються положенням центру сонця відносно горизонту. Для цивільних сутінок сонце має бути між 0° і 6° нижче горизонту. При цьому навколишні об’єкти добре видно без додаткового освітлення. У вечірній період вкінці цивільних сутінок вмикають вуличне освітлення і починають проявлятися найяскравіші зорі на небі. Зранку навпаки - вимикають вуличне освітлення на початку настання цивільних сутінок.

Наступними йдуть навігаційні сутінки. Центр сонця перебуває в межах 6° - 12° нижче горизонту. В цей період освітленість достатня для розпізнавання морських і річкових навігаційних знаків - кораблі і човни можуть орієнтуватися по видимому ще горизонту. Також, на небі можна чітко бачити сузір’я, що полегшує навігацію.

Останніми вечірніми і першими ранішніми сутінками є астрономічні сутінки. Цей період сутінок є найтемнішим зі всіх трьох типів, оскільки сонце розміщене найнижче (нижче лише вночі) - від 12° до 18° нижче горизонту. Починають бути видимими найслабші зірки. Ввечері після астрономічних сутінок і зранку перед ними можна проводити астрономічні дослідження та спостереження - від цього і назва.

Окремим випадком є суцільні цивільні сутінки або білі ночі. Вони бувають влітку на великих широтах (полюси Землі). При цьому сонце не опускається нижче ніж 6°51’ за горизонт і вечірні цивільні сутінки переходять у ранкові.

Сутінки є невід’ємною частиною доби, які значною мірою прикрашають періоди переходу ночі в день і дня в ніч. Плавний рух сонця і освітлення атмосфери переходить з цивільних сутінок до навігаційних, а потім і астрономічних ввечері, та у зворотньому напрямку зранку з настанням світанку. На полюсах Землі можливі білі ночі, які є занадто світлими, щоби називатися повноцінними ночами.

724
20