Температура повітря

Температура повітря - один з найпростіших і найважливіших параметрів погоди. Сьогодні розглянемо температуру і деякі цікаві факти про неї.

Від температури повітря неабияк залежить наш комфорт і, часто, здоров’я. Якщо вона знизиться, то необхідно тепліше вдягатися або прогріти нашу кімнату (якщо ми перебуваємо в приміщенні). Коли ж температура піднімається до спекотних границь, то також не варто забувати про способи охолодження. Все це робимо, щоб завжди перебувати у зручній для нас температурі повітря.

Температуру вимірюють спеціальним приладом - термометром. Але вкрай важливим є його правильне розміщення. Термометр не повинен бути під впливом прямого сонячного проміння - його розташовують у тіні. Інакше наші значення будуть невірними і показуватимуть не температуру повітря, а температуру нагрітого на сонці термометра.

Все це пов’язано з особливістю повітря - не затримувати тепло. Що це означає? Те, що тепло сонячного проміння проходить крізь повітря і не нагріває його. Аналогічно як зі склом - сонце світить крізь вікно, але при цьому саме скло холодне, а все тепло проходить до кімнати. Таким чином, під впливом сонця нагрівається земна поверхня. Саме від неї нагрівається повітря, тепло піднімається в атмосферу і чим вище, тим температура повітря менша.

Цей факт добре відомий пілотам літаків. Вони відчувають зміну температури повітря під час польотів, коли пролітають над нерівномірними поверхнями або над полями різного кольору - ділянки із зеленою травою чергуються з темною землею. На цих стиках буде відчуватися перепад температур, що відобразиться на літаку! Але немає причин для хвилювання - ці невеличкі коливання аж ніяк не зашкодять літаку.

Останнє, що залишилося вияснити - чому влітку тепліше ніж зимою? Насправді є місцевості, де зимою... тепло! Або цілий рік тепло чи постійно холодно (як на екваторі чи на полюсах). На температуру повітря впливають прозорість атмосфери, хмарність, напрям та швидкість вітру, опади та інші. Однак найсуттєвішим є кут, під яким сонячне проміння падає на землю. Цей кут залежить не тільки від часу доби, а й від широти місцевості і пори року. Між екватором і тропіками сонце падає під найбільшим кутом - до 90°; біля полюсів - найменший. В Україні кут сонячних променів змінюється з порами року і влітку він найбільший (близько 63°), а взимку - найменший (приблизно 16°).

Тепер ми знаємо відповідь на запитання: чому температура повітря найвища у другій половині дня і найнижча перед сходом сонця? Тому, що вдень земля прогрівається від сонячного проміння, а за ніч встигає охолонути. Також, не дивина чому влітку тепліше ніж зимою. На температуру повітря впливають кут сонячного проміння й інші параметри - хмарність, вітер, опади тощо.

266
14