Циклони та антициклони “простими словами”

Сьогодні дізнаємося що таке циклони та антициклони, про які так полюбляють говорити синоптики. Адже саме ці явища визначають, яка буде погода на достатньо великих територіях.

Для чого пересічній людині знати професійні терміни синоптиків, особливо такі, як циклон та антициклон? Ну... хоча б тому, що це може допомогти краще орієнтуватися у прогнозі погоди з будь-яких ресурсів - веб-сайтів, радіо, телевізора чи власних спостережень.

На Земній поверхні постійно утворюються повітряні маси - великі об’єми повітря з певними властивостями: температура, вологість, запиленість. Якщо повітряна маса формується над морем чи океаном, то вона буде дуже вологою; у пустелі - спекотною, сухою та ще й запиленою; у тропіках - також спекотною, але вологою.

Повітряні маси відіграють важливу роль для прогнозування погоди, бо мають здатність тривалий час зберігати свої властивості та формуватися відносно конкретних територій. Такі фізичні процеси визначають погоду місцевостей та великих площ Земної поверхні. І саме цим користуються синоптики для прогнозування погоди.

Циклоном є повітряна маса з великою кількістю хмар і опадів. У його центрі спостерігається низький атмосферний тиск. Саме через понижений тиск у циклоні відбувається рух повітря вверх, у результаті якого скупчуються хмари та зростає вологість. У літній період під час циклонів температура повітря знижується, а взимку навпаки - підвищується.

Антициклон є протилежністю до циклона, тобто тиск у центрі є високим, повітря рухається вниз, висушується і розсіює хмари. В результаті на територіях дії антициклону немає опадів, погода сонячна, влітку - спекотно, а взимку може бути навіть дуже холодно.

Ще однією невеличкою особливістю є вплив обертання Землі на циклони й антициклони. У Північній півкулі повітря в антициклоні рухається ЗА рухом годинникової стрілки, у циклоні - ПРОТИ руху годинникової стрілки. У Південній півкулі - все навпаки. Це чудово видно на фотографіях Землі з орбіти на прикладі закручених хмар.

Циклони та антициклони мають сильний вплив на погоду. І якщо в атмосфері спостерігається утворення одного з них, то прогнозувати погоду стає набагато легше. Проте, буває, що великих повітряних мас нема. В такому разі погода є мінливого характеру. Але як тільки ми попадаємо у зону дії циклону, з’являються хмари і дощ. Протилежним до циклону є антициклон, під дією якого всі хмари розбігаються, влітку маємо спеку, а взимку - люті морози.

353
15