Чому листки дерев опадають?

Надворі вже глибока осінь. І найперше на що ми звертаємо увагу, заглядаючи у вікно - це пожовклі листочки на деревах. А подекуди й повністю облисівші гілки. Але чому восени листки опадають?

З року в рік восени спостерігаємо одне і те ж явище. Ще недавно всі дерева та кущі повністю вкривалися зеленню. Однак не було ще жодної осені, коли листочки не пожовкли, потім не зсохлися та не опали. Але на це є свої причини, які ми і розглянемо у цій статті.

Осінь є періодом переходу від літньої спеки до зимових холодів. Часто восени маємо як теплі, так і холодні дні. Сонце щодень менше нас зігріває, світловий день стає коротшим. В результаті добова температура повітря знижується. А це впливає на рівень води в грунті та можливість виживання рослин.

Через брак води трава навкруги сохне, залишаючи тільки коріння в грунті на наступний теплий сезон. Аналогічно відбувається із листочками кущів та дерев, які змінюють свій колір із зеленого на жовтий, помаранчевий та червоний відтінки, а пізніше і повністю опадають та стеляться на землі. Ці ж листочки та суха трава з часом перегнивають та до весни стають удобренням для наступного покоління рослин.

В природі все є взаємопов’язаним. Добова температура зменшується, інформуючи всіх про наближення зими. Це впливає на рівень води в рослинах. Без води в листочках не відбувається складний процес фотосинтезу, із-за чого вони змінюють свій зелений колір та з часом сохнуть і опадають.

І тут на перший план приходить винуватиця всього цього дійства - зима. Якби листочки не опадали, то під вагою снігу гілки поламалися би. Також, продовжувалося би зайве випаровування вологи через листя - такий потрібний і рідкісний на цей період ресурс. Та й в будь-якому разі взимку на морозі листочки замерзнуть і не зможуть виконувати свою діяльність.

А як же ялинки та інші хвойні дерева? Чому вони не “лисіють”? Річ у тому, що листки хвойних дерев - це тонкі голки з грубою зовнішньою оболонкою. Вони не містять у собі великої кількості води і майже не випаровують вологу. А ще ці голки-листки мають у собі масла, які оберігають їх від морозів взимку. Все це допомагає їм залишатися зеленими протягом цілого року.

Природа, до якої ми всі так звикли, є насиченою безліччю дивовижних явищ. Одним із таких є процес самозбереження дерев, кущів та інших рослин. Саме тому ми маємо змогу щороку весною радіти появленню нових бруньок листочків і впізнавати прихід осені за зміною кольору листків та їхнім опаданням. Все це є підготовкою до важкого зимового періоду. Зеленими залишаються лише хвойні дерева. Їхні листочки у вигляді тонких голок мають спеціальні властивості, які допомагають виживати взимку.

225
11